MÓWik Memory Wiosna składa się z 96 kartoników z symbolem lub zdjeciem.
Kartoniki wykonane są z litej tektury pokrytej (kaszerowanie) papierem kredowym, dodatkowo zabezpieczonym folią.
Gra zawiera:
16 par symboli i 16 par fotografii przedstawiających pojęcia związane z wiosną:
kaczeńce, tulipan, żonkil, zawilce, doniczka, tęcza, grill, Marzanna, motyl, ślimak, bocian, biedronka, nasiona, bazie, rzodkiewka, kwitnąca gałązka.
Zawiera również 16 par symboli – skojarzeń (inny kolor grafiki na odwrocie kartoników):
kaczeńce – staw
tulipan – Dzień Kobiet
żonkil – kwiecień
zawilce – las
doniczka – sadzonka
tęcza – burza
grill –maj
Marzanna – rzeka
motyl – gąsienica
ślimak – sałata
bocian – żaba
biedronka – kropki
nasiona – torebka na nasiona
bazie – marzec
rzodkiewka – kanapka
kwitnąca gałązka – drzewo
Skojarzenia te zbudowane są na zasadach: miejsca (kaczeńce, zawilce, Marzanna), czasu (tulipan, żonkil, bazie, grill), stadium rozwoju (motyl), opakowań (nasiona), części (kwitnąca gałązka), wyglądu (biedronka), użytku (rzodkiewka, doniczka), pożywienia (ślimak, bocian), zjawiska pogodowe (tęcza). Ich dobór jest okazją do rozmowy na temat wiosny oraz wyjaśnieniem podstawy skojarzenia. Jest to również okazja do nauki zadawania pytania „dlaczego?”
Zabawę ze skojarzeniami warto zacząć od ułożenia ich dziecku w parach i wyjaśnieniu związków między nimi.
Dziecko może je znać, dlatego warto najpierw zapytać „Co do czego pasuje?” i „Dlaczego?”. Być może dziecko będzie mieć inne, równie prawdziwe skojarzenia. Warto dać mu okazję do ich wyjaśnienia.
Dlaczego nie ma podpisów na symbolach? Gra jest przeznaczona również dla dzieci mówiących. Wiele dzieci z zaburzeniami autystycznymi czyta wyrazy bez zrozumienia, co przeszkadza w kojarzeniu. Grę można łatwo dostosować do innych celów terapeutycznych (np. nauka czytania i pisania) poprzez przygotowanie własnych etykiet z napisami.
Całość zapakowana w praktyczne, trwałe pudełko, zawiera opis gry i przykładowe ćwiczenia.
Na stronie www.mowik.pl/do_pobrania znajduje się tablica z symbolami MÓWika do rozmawiania w trakcie gry. Zachęcamy do pobrania i dzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami na naszej stronie na Facebooku, na grupie FB „Użytkownicy MÓWika” oraz w na adres: krakow@mowik.pl i biuro@mowik.pl
Zachęcamy do pobrania elektronicznej wersji gry na tablet i telefon z systemem Android w sklepie Google Play pod nazwą MÓWikMemory w lub na naszej stronie w zakładce do pobrania
Życzymy radosnej i owocnej zabawy!